• Motto:

  • Nauka to dar

  • Doceń to

  • Pomyśl o przyszłości

  • już dziś


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SIGPlusGifDecoder has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/sigplus/core/imagegenerator.php on line 539

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SIGPlusGifEncoder has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/sigplus/core/imagegenerator.php on line 751

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SIGPlusMPEGPosterExtractor has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/sigplus/core/imagegenerator.php on line 892

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_allvideos has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 18

    Od 2002r. uczniowie naszego gimnazjum czynnie uczestniczą  w wymianie z zaprzyjaźnioną szkołą w Sottrum. Sottrum to mała miejscowość  położona w północnych Niemczech. Liczy ona ok. 6 tys. mieszkańców. Powierzchnia Sottrum  wynosi 28.58 km2 . Po więcej informacji serdecznie zapraszamy na stronę gminy:  www.sottrum.de

  Projekty polsko - niemieckiej wymiany młodzieży Lubasz - Sottrum są realizowane dzięki dofinansowaniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Logo PNWM

 WYMIANA LUBASZ - SOTTRUM 2017

Współpraca między Gimnazjum im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu i niemiecką szkołą Schule an der Wieste – Oberschule w Sottrum istnieje już od 2002r. i jest stale pogłębiana poprzez wzajemne spotkania.

W dniach od 7 do 12 maja 2017r. w Gimnazjum im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu miała miejsce wizyta zaprzyjaźnionych gości z Niemiec. W tym roku Lubasz odwiedziła grupa 21 uczniów i uczennic z Sottrum wraz z opiekunkami. Koordynowaniem wymiany ze strony niemieckiej zajmowali się Simone Behrens i Melitta Zimmermann. Ze strony polskiej z kolei Izabela Skórcz oraz Agnieszka Wieczorek.

Realizacja projektu wymiany była możliwa dzięki dofinansowaniu z funduszy Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Samorządu Gminy Lubasz, Rady Rodziców oraz pomocy Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu, ośrodka szkoleniowo – rekreacyjnego Portus oraz dzięki Agencji Ubezpieczeniowej Natalii Kazińskiej-Helak.

Serdeczne podziękowania kierujemy również do polskich rodzin, które gościły pod swoimi dachami młodzież niemiecką oraz do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji wizyty młodzieży niemieckiej w Lubaszu.

Głównym celem programu było kontynuowanie wcześniej zawartych znajomości, nawiązywanie nowych kontaktów między młodzieżą, popularyzowanie oraz poszerzanie wśród młodych ludzi wiedzy na temat Niemiec i Polskirozwijanie kompetencji językowych naszych uczniów, motywowanie do nauki języków obcych, rozbudzanie ciekawości, otwartości oraz tolerancji wobec kultury niemieckiej.

Hasło przewodnie tegorocznej wymiany brzmiało „Cooltura łączy ludzi”.

Na cały tydzień przygotowano dla uczestników z obu krajów wiele atrakcji.

W niedzielę po prawie 10 godzinnej podróży dotarli do nas goście z Sottrum. Tego dnia nastąpiło krótkie nieoficjalne powitanie grupy niemieckiej przez grupę polską oraz zakwaterowanie u rodzin goszczących.

W poniedziałek młodzież niemiecka miała okazję zwiedzić nasze lubaskie gimnazjum. Uczniowie z Niemiec zostali również zapoznani z polskim systemem szkolnictwa oraz walorami turystycznymi gminy Lubasz i okolic. Wzięli udział w zabawach integracyjnych oraz w tworzeniu „coolturalnej” pocztówki z Lubasza podczas warsztatów plastycznych. Tego dnia miało również miejsce oficjalne powitanie grupy niemieckiej przez dyrektora szkoły panią Monikę Oleszczak, grono pedagogiczne oraz Wójta Gminy Lubasz - pana Marcina Filodę. Nie był to jednak koniec niespodzianek przewidzianych na ten dzień. Młodzież zwiedziła bowiem jeszcze Lubasz i obiekty sportowe na jego terenie. Ponadto wzięła udział w szeregu warsztatów przygotowanych przez polskich nauczycieli i uczniów. Równolege odbywały się warsztaty muzyczne – prowadzone przez p. Rolanda Magdziarza, warsztaty teatralne, które organizowała p. Monika Kawka, warsztaty taneczne, które wspaniale poprowadziła nasza uczennica Aleksandra Konieczka oraz warsztaty z języka migowego znakomicie poprowadzone również przez naszą uczennicę Gabrielę Ewert. Wszyscy fantastycznie pracowali, bawili i uczyli się podczas wyżej wymienionych warsztatów. Dzień zakończyliśmy nauką poloneza, którą kierowała p. Krystyna Graczyk.

Następnego dnia z samego rana młodzież wraz z opiekunkami niemieckimi i polskimi: p. dyrektor Moniką Oleszczak, p. Agnieszką Wieczorek i p. Izabelą Skórcz udała się na wycieczkę do Poznania. Goście z Niemiec mieli okazję zwiedzić i poznać to piękne miasto. Ważnym elementem wycieczki była wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania, położonym w pięknej renesansowej kamienicy z widokiem na Ratusz i koziołki, gdzie uczniowie mogli obejrzeć pokazy wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z elementami gwary i historii Poznania, wspólnie przygotować ciasto na Rogale Świętomarcińskie przy użyciu tradycyjnych narzędzi oraz posmakować tych przepysznych specjałów. Na zakończenie pokazu uczestnicy otrzymali certyfikaty czeladnicze oraz mogli zakupić szereg oryginalnych pamiątek związanych z Rogalami i Poznaniem.

Punktem kulminacyjnym dnia miał być pobyt nad jeziorem Malta, ale w związku z deszczową i zimną pogodą, która zresztą niemal przez cały tydzień nam towarzyszyła, postanowiliśmy pojechać pograć w kręgle i podzieleni na kilka zespołów, toczyliśmy rozgrywki o zwycięstwo. Tego popołudnia nie brakowało śmiechu i dobrej zabawy.

W środę odbyła się kolejna całodniowa wycieczka do Poznania pod opieką p. Izabeli Skórcz, p. Agnieszki Wieczorek i p. Alicji Łyczykowskiej oraz oczywiście nauczycielek z Niemiec. Na ten dzień zaplanowano również mnóstwo atrakcji. Niezwykle ciekawym przeżyciem dla wszystkich były pokazy charakteryzatorskie w formie warsztatów w Teatrze Nowym. Uczniowie mogli doświadczyć teatralnej metamorfozy oraz poznać pracę charakteryzatorki. Równie interesujący był również pobyt tego dnia w Parku Trampolin (Jump Arena), gdzie uczestnicy mogli „wyskakać się” za wszystkie czasy i skorzystać z wszelkiego rodzaju trampolin, koszy do wsadów i basenów z gąbkami. Przedostatni dzień naszej wymiany spędziliśmy w Lubaszu. W szkole uczniowie obu grup kontynuowali swoje zmagania na warsztatach taneczno-muzyczno-teatralnych oraz sprawdzili swoje możliwości wokalne podczas przygotowanego dla nich międzynarodowego „Karaoke Show”. Następnie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Europy i Konkurs Piosenki „Eurowizja”, na zakończenie których uczestnicy wymiany mieli okazję zaprezentować efekty działań wypracowane w trakcie szeregu warsztatów oraz wspólnie zatańczyć coraz bardziej popularną „Belgijkę”. Około godziny 15:00 pełni wrażeń uczniowie wrócili do domów rodzin goszczących, by zebrać energię i przygotować się do pikniku rodzinnego w kawiarni Relaks nad jeziorem w Lubaszu. Na pikniku spotkały się rodziny goszczące, uczniowie i nauczyciele i miała miejsce wspaniała integracja, znakomita zabawa, wymiana wrażeń i wspomnień z minionych dni.

Czas wymiany upłynął tak szybko, że nikt nie mógł uwierzyć, że nadeszła pora, by się pożegnać. W piątek, około godziny 9.00, oficjalnie pożegnaliśmy grupę uczniów i opiekunów z zaprzyjaźnionej z nami szkoły niemieckiej. Rozstanie było dla wszystkich i każdego z osobna bardzo trudne i jak zwykle nie obyło się bez łez. Wspomnienia z tegorocznej wymiany pozostaną na pewno bardzo długo w naszej pamięci. Podczas trwania programu zostały bowiem pokonane bariery językowe, pogłębione, bądź też nawiązane, nowe znajomości i indywidualne przyjaźnie.

Teraz pozostaje nam tylko z niecierpliwością i utęsknieniem czekać na kolejne wspólne spotkanie za rok, tym razem w Sottrum.

Izabela Skórcz

Agnieszka Wieczorek

 

 WYMIANA LUBASZ - SOTTRUM 2016

W tym roku wymiana szkolna, w której wzięło udział 50 uczniów z Polski i Niemiec,  odbyła się w Sottrum w dniach od 10-15 kwietnia 2016r.  Organizacja takiego przedsięwzięcia odbyła się dzięki finansowemu wsparciu:

Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Samorządowi Gminy Lubasz

Radzie Rodziców przy Gimnazjum im. ppłk. Z. Orłowskiego w Lubaszu

Krótkie sprawozdania ……

 

Niedziela, 10.04.2016r.

W niedzielę rano zebraliśmy się przed naszym gimnazjum w pełni gotowi i z uśmiechem na twarzy,   żeby wraz z opiekunami panią Agnieszką Wieczorek, panią Natalią Ciesiółką oraz panem Jackiem Michalakiem wyruszyć do Sottrum. Po długiej i męczącej podróży dotarliśmy do celu. O godzinie 21:00 przywitaliśmy się z koleżankami i kolegami, którzy na nas czekali. Następnie zostaliśmy przydzieleni  do właściwych rodzin goszczących. 

Faustyna

Poniedziałek, 11.04.2016r.

Wraz z naszymi niemieckimi przyjaciółmi przyjechaliśmy do szkoły, w której zostaliśmy przywitani przez dyrektora szkoły oraz grono pedagogiczne, wspólnie zwiedziliśmy również budynek szkoły, rozwiązując przy okazji hasło odczytywane przy kolejnych „stacjach”. Następnie poszliśmy do ratusza, gdzie zostaliśmy serdecznie przywitani i ugoszczeni przez burmistrza. Każdy z uczestników wymiany złożył własnoręczny podpis w ,,Złotej Księdze''.    

Po pysznym posiłku udaliśmy się na spacer po miejscowości. Jednocześnie realizowaliśmy kolejne wspólne zadanie – mieliśmy zrobić zdjęcia miejsc, które nam się spodobały.  Warunek – na zdjęciach musieliśmy znaleźć się również MY – bohaterowie wymiany J

Po mile spędzonym dniu wróciliśmy do domów rodzin goszczących i spędziliśmy z nimi wieczór. 

Martyna

Wtorek, 12.04.2016r.

W drugi dzień naszej przygody z przyjaciółmi z Niemiec pojechaliśmy do Hamburga. Pierwszym punktem naszego programu był shopping w centrum handlowym "Phoenix". Po zakupach  i obiedzie w galerii udaliśmy  się na "Dialog w ciemności".  Podzieleni  na grupy weszliśmy po kolei do ciemnej sali, w której było miasteczko, poruszaliśmy się w nim  z pomocą lasek, tak jak niewidomi. Przez 1,5 godziny mogliśmy poczuć się tak,  jak oni podążając za przewodnikiem, który także był niewidomy. Było to bardzo ciekawe przeżycie, mogliśmy zobaczyć jak czują się osoby niewidome, jak żyją i w jaki sposób się poruszają. Po zakończeniu eksperymentu, dostaliśmy mapy Hamburga na których zaznaczony był cel, do którego musieliśmy dojść. Więc wyruszyliśmy w drogę. Idąc razem przez miasto mogliśmy podziwiać piękne widoki oraz zabytki jakimi może poszczycić się Hamburg: ciekawe budowle, kościoły, stocznia, port … Po spotkaniu się wszystkich grup na miejscu, poszliśmy do autobusu i wszyscy z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do Sottrum.

Asia

Środa, 13.04.2016r.

Poprzez lata współpracy, nasze szkoły ukształtowały sobie różne zwyczaje. Jednym z nich jest Dzień Sportu, który odbył się po raz kolejny. Motywem przewodnim tegorocznych zmagań było hasło "Niepełnosprawny nie znaczy inny". Podzieleni na grupy, na wcześniej przygotowanej sali, rozpoczęliśmy sportowe rozgrywki. Część z nas udała się grać w siatkówkę oraz rzucankę na siedząco. Zadaniem drugiej grupy było pokonanie specjalnego toru przeszkód, z zasłoniętymi oczami przy pomocy kolegów z wymiany. Po kilkugodzinnej, świetnej zabawie wybraliśmy się na szkolną stołówkę, aby zjeść obiad. Ostatnim punktem tego dnia, było spisanie dotychczasowych wspomnień w sali komputerowej. Około godziny 15, zakończyliśmy zajęcia, tym samym spędziliśmy resztę dnia wraz z rodzinami goszczącymi.

Bogusia

Czwartek, 14.04.2016r.

W czwartek, jako dzień podsumowujący nasze spotkanie grupa polsko-niemiecka wspólnie wyruszyła do Bremy. Pierwszym punktem tego dnia była wizyta w Universum. Pogłębialiśmy tam swoją wiedzę w trzech kategoriach: technika, człowiek i natura. Mogliśmy tam min. zobaczyć mini tornado lub doświadczyć trzęsienia ziemi. Następnie, każdy z nas mógł zrobić zakupy w bremeńskim centrum handlowym. Ostatnim elementem dnia, było spotkanie na bowlingu. Każdy z nas będzie wspaniale wspominać ten dzień, jak i całą wymianę. Późnym wieczorem wróciliśmy do domów, w którym przygotowaliśmy się do jutrzejszego wyjazdu.

Bogusia

Piątek, 15.04.2016r.

Piątek to ostatni dzień wymiany, czas pożegnań...  O godzinie 9:00 nastąpiło oficjalne pożegnanie  w szkole. Trudno było się rozstać, ponieważ mimo tak krótkiej znajomości zyskaliśmy nowe przyjaźnie. Rozstanie na tak długi czas powodowało w nas łzy smutku .. Jednak o godzinie  10.00  zaopatrzeni w prowiant na drogę wyruszyliśmy w drogę powrotną   do Lubasza. Wspomnienia  z tegorocznego pobytu w Sottrum z pewnością bardzo długo pozostaną  w naszej pamięci.

Faustyna

….. i nasze wrażenia

Już na samym początku wymiany bardzo spodobał mi się jej temat czyli " inny nie znaczy gorszy ".Wiele atrakcji było ściśle związanych z tym hasłem, były one naprawdę warte zobaczenia. Bardzo spodobała mi się wizyta w "Dialog im Dunkeln" - gdzie mogliśmy poczuć się jak osoby niewidome. W Polsce jeszcze nigdy nie miałam styczności z podobnym miejscem. Podczas pobytu w Niemczech mieliśmy też kontakt z osobami cierpiącymi na różne choroby. Te dzieci były bardzo silne, akceptowały swoje choroby i były niesamowicie sympatyczne. Dla nich rozmowa z nami to było coś naprawdę radującego. Bycie bliżej takich ludzi pokazało nam, że inny człowiek nie znaczy gorszy.

Krystiana

Kiedy byliśmy na wymianie szkolnej w Niemczech podobało mi się naprawdę dużo rzeczy, ale najfajniejsze była nasza wizyta w miejscu ,,Dialog im Dunkeln " znajdującym się w Hamburgu. Przez półtorej godziny wcieliliśmy się w rolę osoby niewidomej. Naszym przewodnikiem był pan, który od dziecka nie widzi. To była bardzo fajna przygoda - myślę że jej nie zapomnę. Główny tematem tej wymiany szkolnej to ,,inny nie znaczy gorszy,,. Dzięki wizycie w tym miejscu oraz nietypowemu dniu sportu, który się odbył zrozumiałam, że to wszystko prawda. Bardzo się cieszę, że jestem bogatsza o nowe doświadczenia.

Julia

Myślę, że cały wyjazd do Niemiec był bardzo udany. Gościłam u dużej i przemiłej rodziny, więc czas po zajęciach w szkole lub wyjazdach do innych miast był bardzo przyjemny. Poznałam wiele osób, z którymi nadal mam jakiś kontakt i wspaniale spędziłam z nimi czas na wycieczkach do Hamburga i Bremy, na zadaniach sportowych i integracyjnych oraz w czasie wolnym. Czas ten poświęcaliśmy na poznanie się lepiej podczas grilla lub gry w różne rzeczy. Oczywiście podczas wymiany uczyłam się swobodniejszej komunikacji w języku angielskim, ale także nauczyłam się nowych słów po niemiecku oraz sama nauczyłam Leona (chłopaka, u którego gościłam) kilku słów po polsku. Podsumowując, wymiana była wspaniała i na pewno wezmę w niej udział w przyszłym roku.

Ola

Najbardziej zapadł mi w pamięci wspólny wyjazd do Hamburga (jak się zgubiliśmy), chodzenie w ciemnościach, jeżdżenie autobusem rano do szkoły 20 minut, zabawy na boisku, jedzenie obiadu w stołówce, kręgle i czekanie na obiad na UniwersytecieJ Poznałam parę osób, z którymi codziennie rozmawiałam, teraz mi ich brakuje. Za rok przyjeżdżają do nas, już nie mogę się doczekać. Mam nadzieję, że będzie równie zabawnie i miło, albo jeszcze lepiej.  

                                                                                                                                            Emilia

Tegoroczna wymiana była moją pierwszą, w której brałam udział. Moim zdaniem było świetnie. Było wiele ciekawych zajęć i zadań. Poznałam mnóstwo nowych znajomych. Jedynym minusem było to, że nie zwiedziliśmy miast, w których byliśmy…

Michalina

W Sottrum bardzo mi się podobało. Nawet tak długa podróż autobusem sprawiła mi dużo frajdy. Podczas wymiany nie tylko doskonaliliśmy język niemiecki, ale również mogliśmy poczuć się jak niewidomi. Poznaliśmy kulturę Niemiec, zobaczyliśmy jak żyją nasi sąsiedzi. Jedyna rzecz, która mi się nie podobała, to pożegnanie i zbyt szybki wyjazd. Reszta była świetna J

Filip

Wymiana polsko – niemiecka to niezwykła przygoda, na którą chętnie zapraszam każdego, kto ma okazję wziąć w niej udział. Jest to okazja na bliższe poznanie uroczej architektury bogatej w ceglane budynki,  spróbowanie gazowanego soku jabłkowego czy najlepszych   na świecie słodyczy, które trudno kupić w Polsce. Nie zapomnijmy jednak o trwającej bez przerwy lekcji języka obcego, po której każdy uczestnik znacznie się z nim oswoił.

Roksana

Wymiana polsko – niemiecka jest wspaniałą okazją na rozwijanie i pogłębianie wiedzy na temat innego kraju, jego obyczajów i kultury. Mamy możliwość poprawienia swojej komunikacji w języku obcym. Wymiana jest doskonałą lekcją języka niemieckiego, dzięki której zdobywamy nowe doświadczenia. Niezapomniana przygoda, dostarczająca wiele cudownych wspomnień. Można z łatwością nawiązać nowe znajomości, co często owocuje szczerą przyjaźnią. Polecam każdemu, kto jeszcze nie miał okazji przekonać się, jak wspaniale można spędzić czas wyjeżdżając poza granice kraju.

Kalina

 

 WYMIANA LUBASZ - SOTTRUM 2015

Gimnazjum im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu po raz kolejny było organizatorem wymiany polsko – niemieckiej w ramach współpracy z niemiecką szkołą Schule an der Wieste Haupt – und Realschule w Sottrum. Nadrzędnym celem 13-letniej współpracy jest zbliżenie się polskiej i niemieckiej młodzieży, łamanie stereotypów, poznawanie i zrozumienie różnic mentalnych. Uczniowie mają oczywiście także możliwość doskonalenia umiejętności językowych.

Młodzi ludzie mogą czynnie uczestniczyć w procesie budowania relacji oraz wymiany doświadczeń między dwoma członkowskimi krajami UE – Polski i Niemiec. To przecież młodzi są przyszłością „Starego kontynentu”…

Wymiana trwała od 12. do 17. kwietnia. Brało w niej udział 23 uczniów ze strony polskiej, tyle samo ze strony niemieckiej oraz nauczyciele: pani Agnieszka Wieczorek, pani Sandra Skorupska, pani Alicja Łyczykowska – z lubaskiego gimnazjum oraz ze szkoły w Sottrum: Simone Behrens orazMelitta Zimmermann.

Dnia 12 kwietnia 2015r. około godz. 18:00 do Lubasza dotarli niemieccy uczniowie wraz z nauczycielami, bardzo zmęczeni po dziesięciogodzinnej podróży. Później odbyło się przydzielenie uczniów niemieckich do polskich domów. Niektórzy już się trochę poznali przez Internet, ponieważ już wcześniej znali swoje imiona i nazwiska. Następnie wszyscy udali się do rodzin goszczących.

W poniedziałek, czyli w kolejny dzień wymiany, mieliśmy w programie wycieczkę po szkole, apel, chwilę w Urzędzie Gminy i grę terenową w Czarnkowie. Dzień rozpoczął się o godz.8.15 od krótkiego oprowadzenia po szkole naszych gości z Niemiec. Był oni bardzo ciekawi, jak wygląda szkoła w Lubaszu. Rolę oprowadzającej odegrała Klaudia Krysiak z kl. IIIB. Zajrzała ona wraz z gośćmi do każdego z pomieszczeń, opowiedziała o przedmiotach oraz funkcjonowaniu szkoły. Zwiedzającym bardzo się podobało. Następnie odbyło się uroczyste przywitanie na hali widowiskowo-sportowej. Zostały zaprezentowane dwa projekty edukacyjne: z języka niemieckiego o krajach niemieckojęzycznych i języka angielskiego o Wiliamie Szekspirze. Aby przybysze z zagranicy mogli również zrozumieć przesłanie projektów, zostały one zaprezentowane w dwóch językach. Uczniowie z Niemiec zaprezentowali nam natomiast gminę Sottrum w wirtualnym spacerze. Następnie odbył się krótki quiz, w którym udział wzięły osoby uczestniczące w wymianie - po jednej z klas pierwszych, drugich i trzecich wraz ze swoim gościem. Pytania dotyczyły wcześniejszych projektów edukacyjnych. Wygrały Magda i Alina z klas III. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i słodką nagrodę. Po krótkim konkursie przedstawiono fragmenty sztuki Szekspira „Romeo i Julia” przygotowanej w ramach projektu. Została ona zaprezentowana w języku angielskim. Główne role odegrali Aleksander Mróz i Maja Modrzejewska. Na koniec apelu, wykorzystując nadarzającą się wyjątkową okazję, tradycyjnie wręczono naszym tegorocznym trzecioklasistom srebrne podkówki, które mają przynieść szczęście na egzaminie gimnazjalnym. Potem całą grupa udała się do Urzędy Gminy na zaproszenie Wójta Gminy Lubasz, Marcina Filody. Goście z Niemiec zostali oficjalnie przez niego powitani i po poczęstunku, wszystkim uczestnikom wymiany zostały wręczone upominki.

Po pysznym tradycyjnym polskim obiedzie wszyscy udali się do Czarnkowa na quest, czyli grę terenową. Zostali podzieleni na grupy, każda otrzymała rymowankę w dwóch językach, która prowadziła przez cały Czarnków, aż do celu. Tam czekała skrzynia skarbów i słodka niespodzianka. Niestety, pogoda nie dopisała, ciągle padał deszcz i wiał wiatr. Mimo tych przeciwności losu, większość grup dotarła do celu.

Następną atrakcją były zajęcia na hali widowiskowo-sportowej w naszym gimnazjum. Młodzież stawiała swoje pierwsze „kroki nad ziemią”, czyli slackline. Było to bardzo trudne, ale udało się. Uczniowie chodzili na taśmie metr nad ziemią. Inni spróbowali swoich sił, wchodząc na ściankę wspinaczkową. Pełni wrażeń pierwszego dnia, uczestnicy wymiany pojechali do domów, aby wyspać się i czekać co przyniesie kolejny dzień, tym razem w Toruniu.

Wtorkowy dzień rozpoczęliśmy o godz. 7:00. Wtedy to, razem z naszymi niemieckimi koleżankami i kolegami, rozpoczęliśmy podróż do Torunia.

Po ponad trzygodzinnej jeździe, dotarliśmy na miejsce. Miasto obejrzeliśmy wraz z przewodnikiem, który najpierw mówił po niemiecku, specjalnie dla naszych zagranicznych gości, a dopiero potem po polsku. Zwiedziliśmy mury obronne wraz z krzywą wieżą, bramę wejściową do miasta, Katedrę św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty oraz Rynek Starego Miasta, na którym znajduje się przepiękny, zabytkowy ratusz i pomnik Mikołaja Kopernika. Następnym punktem naszej wyprawy był seans pt. „Ziemia- planeta Kopernika” w toruńskim Planetarium. Zostały w nim przybliżone odkrycia Kopernika oraz to, skąd biorą się dni i noce, pory roku, fazy Księżyca i rok przestępny. Zobaczyliśmy jak niebo zmienia się w czasie roku w zaledwie 40 minut! Pokaz wzbogacony był także cytatami z dzieł Kopernika. Niesamowite było to, że seans był wyświetlany na suficie, a nastroju dodawała wspaniała muzyka. Po tak wielu wrażeniach byliśmy bardzo głodni, więc udaliśmy się na obiad do McDonald’s, a po posiłku otrzymaliśmy trochę wolnego czasu, aby zobaczyć toruńskie ulice i ich uroki. Był to także czas na zakupy drobnych pamiątek, nie można przecież opuścić Torunia, nie przywożąc pierników do domu…

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Piernika, w którym każdy mógł dowiedzieć się, jakie są składniki tradycyjnego piernikowego ciasta, spróbować swoich sił w pieczeniu własnych ciasteczek, a także zobaczyć, jak wyglądały narzędzia i maszyny do wyrobów piernikowych z 1905 roku. Do domu wróciliśmy około godz. 21:00 zmęczeni, ale pełni wrażeń i miłych wspomnień.

W środę 15. kwietnia goście z Niemiec mogli wczuć się w realia polskiej szkoły i wziąć udział w lekcji - oczywiście nie obyło się bez tłumaczenia. Następnie wszyscy podzielili się na dwie grupy. Jedna poszła na zajęcia decoupage, które prowadziła pani Monika Oleszczak, druga grupa natomiast na zajęcia robienia biżuterii z panią Agnieszką Plachą ze Stowarzyszenia Bliżej Siebie i Natury. P godzinie grupy zamieniły się miejscami. Na tych pierwszych uczniowie szkolili się, w jaki sposób metodą decoupage można uatrakcyjnić zwykłe, szare przedmioty. U nich były to podkładki pod kubek. Młodzież musiała bardzo uważać na to co robi, aby nie pomylić następujących po sobie czynności. Najpierw farba taka, potem inna, następnie klej i jeszcze lakier. A wszystko wyglądało tak samo. Pomiędzy każdym suszenie. Trochę to trwało, ale z czasem wszyscy otrzymali własnej roboty pięknie udekorowane podkładki. Druga grupa poszła na warsztaty robienia biżuterii. Wszystkich bardzo to wciągnęło. Każdy zrobił swoje własne kolczyki i bransoletkę, biorąc pod uwagę swój gust (albo w przypadku chłopaków, gust swojej mamy, siostry lub koleżanki). Z kolczykami wszyscy poradzili sobie koncertowo, lecz przy bransoletce zaczęły się przysłowiowe „schody”. Jednak mimo trudności, każdy ukończył swoją biżuterię.

Po nabyciu nowych umiejętności artystycznych, uczniowie udali się nad jezioro. Najpierw pan Marcin Wicher opowiedział trochę o znaku rozpoznawczym naszej gminy, Jeziorze Dużym w Lubaszu, a następnie udaliśmy się na długi spacer. Dla jednych był to wyczyn, dla innych wielka przyjemność, ale z pewnością ta wędrówka pomogła bardziej zintegrować się uczniom uczestniczącym w wymianie. Na szczęście, u kresu drogi czekał na nas posiłek, a przecież nie ma nic bardziej odpowiedniejszego po długim spacerze niż dobrze upieczona kiełbasa prosto z ogniska! Jak wszyscy się już najedli do syta, mieli szansę spędzić trochę czasu wolnego, ale tylko do godziny 17.00. O tej właśnie porze rozpoczął się koncert. Występowali na nim nie tylko utalentowani wokaliści z naszej szkoły, ale również ze szkoły w Sottrum. Jak wiadomo, Polacy to bardzo gościnny naród, więc aby to potwierdzić, pierwszeństwo występu mieli nasi goście. Na początku zaprezentowali oni szkolny zespół, grający na bębnach. Dwa z nich zostały przekazane na ręce pani dyrektor naszego gimnazjum, abyśmy grając na nich myśleli o przyjaciołach z zagranicy. Następnie niemiecka młodzież zaśpiewała utwory „Blank Space” Taylor Swift, „Price Take” Jessie J, „More than a band” z filmu: „Lemonade Mouth” oraz piosenkę z filmu „Rock It”- „Wie Die Welt Leuchtet”. Potem na scenę wkroczyli Polacy. Byli wśród nich: Anna Kulka, Zuzanna Korczyc, Anna Mądrowska, Agata Ławińska oraz Sebastian Pawlaczyk, doskonale znani już ze swoich talentów. Najpierw zostały wykonane utwory solowe, część po polsku, część po angielsku. Niektórym zakręciła się łezka w oku, podczas słuchania. Na końcu wspólnie zaśpiewali: „Ale to już było” z repertuaru Maryli Rodowicz. Tym przepięknym akcentem zakończono kolejny dzień wymiany.

W czwartek 16. kwietnia Pierwsza część dnia była przeznaczona na sport, natomiast druga na relaks i zabawę. Przyszliśmy do szkoły o 8.15. Na początek dnia, na hali widowiskowo-sportowej odbyły się rozgrywki sportowe. Pierwszym zadaniem było pokonanie małego toru przeszkód, tylko dla odważnych. Potem przyszła kolej na zaciętą rywalizację, polscy uczniowie grali przeciwko niemieckim kolegom. W piłce nożnej wygrała niemiecka drużyna (co za niespodzianka!), a w piłce siatkowej, polska. Wszyscy wspaniale się bawili. O godzinie 10.30 pojechaliśmy do „Fabryki Zdrowia”, byliśmy tam dwie godziny. Mimo tego, że było nas bardzo dużo, każdy znalazł jakieś ćwiczenie dla siebie. Jedni woleli ćwiczenia na bieżni, drudzy rowerek, a jeszcze inni rozładowali emocje, trenując niczym zawodowi bokserzy. Wszystko odbywało się pod okiem trenera, który pilnował, aby nikt się nie przeforsował. Każdy zrzucił chociaż parę gramów. Po męczących ćwiczeniach, wróciliśmy do szkoły na obiad.

O godzinie 14 byliśmy już w Pile Czekały na nas: bowling i dyskoteka. Gra w kręgle była bardzo wciągająca, a przerywnikiem od tego była pizza i cola. Po zakończonej grze, udaliśmy się do drugiej części klubu, gdzie odbyła się dyskoteka. Wszyscy tańczyli do wspaniałej muzyki. Kiedy się skończyła, otrzymaliśmy nagrody i podziękowania za uczestniczenie w wymianie szkolnej. Wszyscy uczestnicy wymiany otrzymali pamiątkowe medale, a Polacy w prezencie za gościnę otrzymali od swoich kolegów bajkę, bardzo sławną w Niemczech, ale w Polsce również, pt. „Muzykanci z Bremy” po polsku.

Do Lubasza przyjechaliśmy o godzinie 20. Wszyscy zmęczeni, ale też szczęśliwi po mile spędzonym dniu.

19. kwietnia, czyli piątek, to ostatni i zdecydowanie najsmutniejszy dzień naszej gimnazjalnej wymiany Lubasz - Sottrum 2015. Przed godziną 8:00 wszyscy uczestnicy zgromadzili się obok szkoły w celu pożegnania naszych niemieckich gości. Towarzyszyły nam liczne przytulenia i ostatnie, wspólne zdjęcia. Wielu z nas nie powstrzymywało się od łez smutku, związanych z rozstaniem na długi czas. Przy wejściu do autobusu niemieccy goście otrzymali małe upominki, prowiant na drogę i wiele ciepłych słów.  Wielu nie mogło uwierzyć, że to już koniec – przynajmniej tego roku. Za rok my będziemy gościć w Sottrum…

Pozostały wspomnienia i nawiązane przyjaźnie. Niektórzy spotkają się za rok, inni nie, ale jedno jest pewne: to był niezapomniany tydzień. Dziękujemy Fundacji „Amicis” z Wronek, Fundacji Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy, Wójtowi Gminy Lubasz panu Marcinowi Filodzie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wizyty w Lubaszu.

Magdalena Koltermann z kl. III d

A.Wieczorek

M.J. – W.

  WYMIANA LUBASZ - SOTTRUM 2013

Samuel Taylor Coleridge powiedział, że „przyjaźń jest drzewem, pod którym możemy się schronić’. Z pewnością wiedzą o tym uczniowie z Gimnazjum im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu, którzy już po raz jedenasty uczestniczyli w wymianie polsko - niemieckiej młodzieży. 

Uczniowie i ich opiekunowie wyruszyli do partnerskiej szkoły w niedzielę 7. kwietnia. Projekt wymiany trwał do piątku 12. kwietnia. Partnerstwo z niemiecką szkołą Schule an der Wieste Haupt – und Realschule w Sottrum istnieje już 11 lat, ale w bieżącym roku obchodzić będziemy 10 rocznicę podpisania porozumienia między gminą Lubasz i gminą Sottrum. Wynikiem tego porozumienia są różnorodne przedsięwzięcia, które charakteryzuje bogactwo form, szczególnie w kontaktach młodzieży szkolnej, wśród której dominuje „wymiana rodzinna” (wizyta – rewizyta). Najlepsze efekty dydaktyczno-wychowawcze daje, trwający ponad tydzień, pobyt w domach rodzinnych rówieśników, połączony z udziałem w wybranych zajęciach lekcyjnych i bardzo atrakcyjnym programie poznawczym. Warto wspomnieć, że kontakty formalne, inicjowane przez nasze szkoły, przeradzają się w autentyczne przyjaźnie. Koordynowaniem wymiany i organizacją wyjazdu zajmowały się nauczycielki j. niemieckiego – pani Izabela Tabaczyńska i pani Agnieszka Wieczorek, opiekunami podczas wymiany byli także pan Jacek Michalak i pani Magdalena Janc – Węglewska. W projekcie uczestniczyło 24 uczniów z lubaskiego gimnazjum. Ze strony niemieckiej wymianą zajmowali się Simone Behrens, Katharina Webendörfer i Andre’Barth. Projekt dofinansowany został z funduszy: Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz przy wsparciu Samorządu Gminy Lubasz oraz Rady Rodziców. Co roku głównym celem programu jest kontynuowanie znajomości oraz nawiązywanie nowych kontaktów między młodzieżą polską, a niemiecką, poprawienie znajomości języków obcych, popularyzowanie i poszerzanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat Niemiec i Polski. Jednak korzyści z takiego wyjazdu jest zdecydowanie więcej. Wymiana umożliwia młodym ludziom żywy kontakt z inną kulturą, dzięki czemu, później są oni w stanie lepiej ocenić swoją własną społeczność. Wymiana wpływa także pozytywnie na rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji, planowania i angażowania się. Stwarza także młodym ludziom możliwość poznania stylu i realiów życia ich rówieśników w innych krajach. Nasza młodzież miała okazję do odwiedzenia nietypowych miejsc, spotkań z ludźmi, rozmów z rówieśnikami oraz wzięcia udziału w ciekawych projektach edukacyjnych z grupą niemiecką. Pierwszego dnia uczniowie zostali powitani przez kolegów z Sottrum i po wyczerpującej, wielogodzinnej podróży, udali się do rodzin goszczących. Następnego dnia poznali zasady funkcjonowania szkoły, zapoznali się z propozycją przeprowadzenia dwóch wspólnych projektów – „Wymiana polsko – niemiecka w fotografiach” oraz „Afrikanischer Tanz – Workshops”. Następnie młodzież spotkała się z Burmistrzem Sottrum, panem Markusem Luckhausem, który powitał oficjalnie gości z Polski. Uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję wpisać się do Złotej Księgi. Współpraca została zauważona także przez lokalną prasę. W kolejnych dniach młodzież uczestniczyła w zajęciach w terenie z GPS’ami, brała udział w zajęciach lekcyjnych oraz aktywnie pracowała nad realizacją wspólnego projektu (WORKSHOPS). Największą atrakcją jednak był pobyt w Centrum Sportów Zimowych „AlpinCenter Wittenburg-Hamburg”. Uczniowie mieli okazję pod okiem instruktorów nauczyć się lub doskonalić jazdę na nartach. Inną ciekawostką była wizyta w Klimahaus w Bremerhaven. Była to symulacja podróży dookoła globu wzdłuż południka 8° 34′ długości wschodniej, podczas której można przemierzyć wszystkie strefy klimatyczne na nim występujące. Biorący udział w wymianie, w ciągu zaledwie kilku minut, mogli zobaczyć czym różni się 30-stopniowy tropikalny upał od arktycznego mrozu. Centrum zrobiło na zwiedzających iesamowite wrażenie. Młodzież wraz z opiekunami odwiedziła także „siedlisko artystów” – Worpswede. Miejsce, które jest natchnieniem dla malarzy, rzeźbiarzy i pisarzy uczniowie poznali je dokładnie podczas „biegu na orientację”. Dzień przed wyjazdem nastąpiła publiczna prezentacja efektów czterodniowej wspólnej pracy – Workshops. Zorganizowano wystawę, pokazującą historię wymiany, międzynarodowy team zaprezentował taniec afrykański przy akompaniamencie bębenków afrykańskich – djembe oraz przedstawiono wiersze i utwory muzyczne w języku polskim i niemieckim. Po występach nagrano wspólnie Harlem Shake i bawiono się podczas dyskoteki. W organizację tego dnia bardzo zaangażowali się także rodzice, którzy przygotowali poczęstunek. W piątek nastąpiło oficjalne pożegnanie i wyjazd do domu. Trudno było się rozstać, bo prawie tydzień spędzony razem zaowocował w nowe przyjaźnie. Wspomnienia z tegorocznego pobytu w Sottrum pozostaną z pewnością bardzo długo w pamięci wszystkich. Strona niemiecka dołożyła wszelkich starań i zaplanowała bardzo intensywny i atrakcyjny czas. Za to należą się szczególne podziękowania. Współpraca z niemiecką szkołą zajmuje istotne miejsce w rocznych planach dydaktyczno-wychowawczych lubaskiego gimnazjum i wiąże się z dużym wysiłkiem organizacyjnym nauczycieli, rodziców i środowiska, przynosząc jednak zamierzone efekty. O sukcesie edukacyjno – wychowawczym bowiem można mówić między innymi wówczas, kiedy uruchomione zostają wszystkie możliwe kanały współpracy z młodzieżą z zagranicy i ta współpraca owocuje na różnych płaszczyznach.                                                                                M.J. – W.

  WYMIANA LUBASZ - SOTTRUM 2012

     Partnerstwo między Gimnazjum im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu   i niemiecką szkołą Schule an der Wieste Haupt –  und Realschule w Sottrum istnieje już od 2002r. i jest stale pogłębiane poprzez wzajemne spotkania. W dniach od 20. do 25. maja w Gimnazjum im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego Lubaszu miała miejsce wizyta zaprzyjaźnionych gości z Niemiec. W tym roku Lubasz odwiedziła grupa 24 uczniów i uczennic z Sottrum wraz z opiekunami. Organizacją i koordynowaniem wymiany ze strony niemieckiej zajmowali się Willi Hiestermann, Katharina Webendörfer i Andre’Barth. Ze strony polskiej z kolei Izabela Tabaczyńska, Agnieszka Wieczorek, Kamila Bobrowska oraz Alicja Łyczykowska. Projekt wymiany dofinansowany został z funduszy: Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Fundacji „Amicis”. Głównym celem programu było kontynuowanie znajomości, nawiązywanie nowych kontaktów między młodzieżą polską, a niemiecką, popularyzowanie  i poszerzanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat Niemiec i Polski, rozwijanie kompetencji językowych młodzieży, motywowanie do nauki języków obcych,  rozbudzanie ciekawości, otwartości oraz tolerancji wobec obu  kultur. Hasłem przewodnim  tegorocznej wymiany były słowa:  „Podróże kształcą – tydzień dwujęzycznego wycieczkowicza”. Na cały tydzień przygotowano dla uczestników z obu krajów wiele atrakcji.  W niedzielę, po prawie 11 godzinnej podróży, nastąpiło krótkie nieoficjalne powitanie grupy niemieckiej przez grupę polską oraz zakwaterowanie  u rodzin goszczących. W poniedziałek młodzież miała okazję zwiedzić nasze lubaskie gimnazjum oraz wziąć udział w apelu z okazji Dnia Europy, na który przygotowano wiele ciekawych prezentacji. Tegoroczny Dzień Europy odbywał się pod hasłem:„Zwiedzając Unię Europejską”. Przygotowanie oraz przeprowadzenie tego apelu zawdzięczamy pani Joannie Bielejewskiej. Na apel zaproszeni zostali specjalni goście: wójt Gminy Lubasz pan Zbigniew Jahns, przewodnicząca Rady Rodziców pani Lucyna Augustyniak oraz pan Krzysztof  Chyży, reprezentujący posła do Europarlamentu -  pana Marka Siwca. Po apelu zaproszeni goście oraz młodzież mieli możliwość skorzystać z drobnego poczęstunku. Następnie młodzież biorąca udział w wymianie udała się na krótki spacer nad  jezioro Duże, a następnie na wycieczkę do Czarnkowa. Po południu młodzież z opiekunami wybrali się do Goraja, gdzie czekało ich wytchnienie przy ognisku i pyszne kiełbaski. Następnego dnia z samego rana zorganizowano wycieczkę do Kołobrzegu. Tam polscy opiekunowie – pani Izabela Tabaczyńska, pani Kamila Bobrowska oraz pan Roland Magdziarz, zapewnili gościom z Niemiec pełne wrażeń zwiedzenie  nadmorskiego miasta. Po krótkim spacerze po mieście, cała grupa udała się w stronę plaży. Tam, spacerując po złocistym piasku zmierzaliśmy do latarni morskiej. W środę odbyła się całodniowa wycieczka do Poznania. Punktem kulminacyjnym dnia okazał się pobyt nad jeziorem Malta, gdzie uczniowie mogli skorzystać z toru saneczkowego i zjazdu na pontonach. Zabawa nie miała końca. Oprócz tego, obie grupy skorzystały z czasu wolnego w centrum handlowym „Galeria Malta”, zwiedziły Stare Miasto i podziwiały piękno egzotycznych roślin w poznańskiej Palmiarni. Przedostatniego dnia realizowanego programu wymiany, obchodzony był Szkolny Dzień Sportu. Uczestnicy z obu szkół rywalizowali ze sobą w grach zespołowych i innych konkurencjach sportowych. Następnie młodzież udała się na kilkugodzinny odpoczynek, po czym wróciła do szkoły na zorganizowaną dyskotek. W dyskotece uczestniczyła również młodzież gimnazjalna niebiorąca udziału w wymianie. Czas wymiany upłynął tak szybko, że nikt nie mógł uwierzyć, że nadeszła pora, by się rozstać. W piątek, około godziny 9.00, oficjalnie pożegnaliśmy grupę  uczniów i opiekunów z zaprzyjaźnionej z nami szkoły niemieckiej. Wymianie czułych słów i uścisków nie było końca. Rozstanie było dla każdego bardzo trudne i nie obyło się bez łez. Wspomnienia z tegorocznej wymiany pozostaną na pewno bardzo długo w pamięci wszystkich. Podczas trwania programu zostały bowiem pokonane bariery językowe, pogłębione, bądź też nawiązane nowe znajomości. Uczniowie niemieccy, mieszkając u rodzin polskich, mieli szansę zintegrowania się nie tylko z całą grupą młodzieży polskiej, lecz także zawarcia  indywidualnych przyjaźni. Teraz pozostaje nam tylko z niecierpliwością i utęsknieniem czekać na kolejne wspólne spotkanie. Tegoroczna wymiana młodzieży była niezwykle intensywna, bogata w nowe doświadczenia oraz zawarte nowe przyjaźnie. Szczególne podziękowania należą się pani Monice Garstce, szefowej Hotelu „Czarna Hanka” w Czarnkowie. To właśnie w  tym malowniczo położonym hotelu zakwaterowani byli nasi niemieccy goście, opiekujący się młodzieżą niemiecką. Miła obsługa, wyśmienite jedzenie, wygodne zakwaterowanie oraz przepiękna okolica przypadły do gustu naszym zachodnim sąsiadom. Serdeczne podziękowania kierujemy również do polskich rodzin, goszczących pod swoimi dachami młodzież niemiecką.              K. Bobrowska

 

 

Gimnazjum Lubasz