• Motto:

• Doceń to

• Pomyśl o przyszłości

• już dziś

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SIGPlusGifDecoder has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/sigplus/core/imagegenerator.php on line 539

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SIGPlusGifEncoder has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/sigplus/core/imagegenerator.php on line 751

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SIGPlusMPEGPosterExtractor has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/sigplus/core/imagegenerator.php on line 892

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_allvideos has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 18

Publiczne Gimnazjum w Lubaszu powstało na podstawie Uchwały Rady Gminy w Lubaszu w 1999r. Od momentu powstania placówki dyrektorem był pan mgr Wojciech Zmyślony,a we wrześniu 2006r. funkcję tę  przejęła  pani mgr Iwona Wieczorek.

Przez 5 lat  siedzibą szkoły były budynki Szkoły Podstawowej w Lubaszu, ale już od 01 września 2003r. lekcje odbywają się w nowym budynku – wzniesionym specjalnie dla gimnazjum. W ramach prac komisji, obejmującej przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli wybrano Patrona Szkoły – ppłk Zdzisława Orłowskiego, dowódcę Powstania Wielkopolskiego a terenach ziemi czarnkowsko – trzcianeckiej, a dokładniej ziemi lubaskiej. Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się jednocześnie z otwarciem nowego budynku. Od tego dnia, oprócz nowego adresu, uzyskano też nową nazwę: Gimnazjum im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu przy ulicy Podgórnej 8A.

Przysięgamy uroczyście na wręczony dziś sztandar,
zawsze i wszędzie zachować postawę godną ucznia gimnazjum
noszącego imię ppłk. Z.Orłowskiego -  wielkiego patrioty.
Z honorem i należną czcią dbać będziemy o nasz
sztandar - symbol największego wyróżnienia
i strzec go będziemy jak źrenicy oka.
Wzorem naszego patrona - ppłk. Z.Orłowskiego będziemy dążyć
do poznawania prawdy, umiłowania Ojczyzny i podtrzymywania tradycji narodowych i kulturowych.

17 stycznia 2011 roku została otwarta przy szkole nowa hala widowiskowo- sportowa. Jest  ona jedną z największych inwestycji w gminie. Nowoczesny obiekt -  w pełni zintegrowany z budynkiem szkoły - umożliwia organizację wielu różnorodnych imprez sportowych i widowiskowych. Wyposażony jest w pełnowymiarową arenę sportową o wymiarach 22 x 44 m, która może zostać  przedzielona kotarą na dwa mniejsze boiska. Dysponuje  239 miejscami siedzącymi, zespołem  szatni z umywalniami i natryskami. W kondygnacji piwnicznej znajduje się siłownia z pełnym wyposażeniem  oraz sala ćwiczeń korekcyjnych. Z pewnością wielką atrakcją jest  ściana wspinaczkowa z asekuracja górną. Cały obiekt jest w pełni przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Podczas jego projektowania  szczególną uwagę zwrócono na parametry akustyczne wnętrza, które wyposażone zostało także w profesjonalny sprzęt nagłaśniający oraz specjalną izolację akustyczną.

Uczniowie gimnazjum są bardzo zaangażowani w uczestnictwo we wszelkich konkursach przedmiotowych, tematycznych i sportowych. Gimnazjum jest też organizatorem zawodów sportowych w konkurencjach cieszących się największym zainteresowaniem miejscowej młodzieży: tenisie stołowym, biegach przełajowych i piłce siatkowej. Co roku organizujemy także Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, Konkurs Recytatorski: „Wielcy Romantycy” oraz Konkurs na Mistrza Ortografii. Coroczną tradycją szkoły jest uczestnictwo w ogólnopolskich akcjach charytatywnych i ekologicznych, jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Dziewczynka z Zapałkami, Sprzątanie Świata. W szkole działa także Klub Europejski „Euro – Orzełki” oraz Szkolne Koło Caritas. Nasi uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi są  otoczeni opieką i mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach wyrównawczych i logopedycznych.

W gimnazjum odbywają się lekcje języka niemieckiego i angielskiego.  Chcąc wykorzystać zdobyte na zajęciach umiejętności uczniów, zastanawialiśmy się nad nawiązaniem współpracy ze szkołą w Niemczech. Tymczasem władze samorządowe gminy Lubasz nawiązały kontakty z bliźniaczą gminą Sottrum, które obejmują też kontakty między szkołami. W sierpniu 2002r. miała miejsce pierwsza wizyta gimnazjalistów i uczniów Szkoły Podstawowej w Lubaszu w Niemczech. Od tej pory prowadzimy regularną współpracę ze szkołą w Sottrum  i co roku spotykamy się na wymianie uczniowskiej.

Gimnazjum Lubasz