Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SIGPlusGifDecoder has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/sigplus/core/imagegenerator.php on line 539

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SIGPlusGifEncoder has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/sigplus/core/imagegenerator.php on line 751

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SIGPlusMPEGPosterExtractor has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/sigplus/core/imagegenerator.php on line 892

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_allvideos has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 18
Drukuj
Szczegóły: | Odsłony: 71

W dniach od 22 do 27 kwietnia 2018r. już po raz piętnasty uczestniczyliśmy w wymianie szkolnej z zaprzyjaźnioną szkołą Oberschule – Schule an der Wieste z Sottrum. W tym roku dwudziestoosobowa grupa uczniów z klas siódmych, drugich i trzecich (oddziałów gimnazjalnych) Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubaszu wraz z opiekunami: panią Aleksandrą Reszkowską, panią Agnieszką Wieczorek oraz panem Jackiem Michalakiem wybrała się w długą podróż do naszych zachodnich sąsiadów. Głównym celem tegorocznego programu było kontynuowanie znajomości, nawiązywanie nowych kontaktów między polską i niemiecką młodzieżą, rozwijanie kompetencji językowych młodzieży, a także rozbudzanie ciekawości i otwartości wobec innych kultur oraz pokazanie, że świat jest kolorowy.

Wymiana polsko - niemiecka 2018

W niedzielę, po dziesięciogodzinnej podróży, spotkaliśmy się z grupą naszych niemieckich kolegów i koleżanek, którzy z niecierpliwością czekali na nas ze swoimi rodzinami oraz nauczycielkami, opiekunkami wymiany – panią Simone Behrens, panią Melittą Zimmermann i panią Katrin Seidler. Po krótkim powitaniu, podekscytowani uczniowie udali się do domów. Na cały tydzień pobytu w Niemczech przygotowano wiele atrakcji, odpoczynek w miłym towarzystwie był wskazany.

W poniedziałek zostaliśmy uroczyście i ciepło powitani – najpierw w szkole przez dyrektora, a następnie w Ratuszu przez zastępcę burmistrza Zbiorczej Gminy Sottrum. Wszyscy uczestnicy wymiany wraz z opiekunami wpisali się do „Złotej Księgi”. Po pysznym posiłku, przystąpiliśmy do realizacji drugiego zadania na dziś, które było bardzo przyjemne, ponieważ mogliśmy spędzić czas z naszymi niemieckimi kolegami, zrobić zdjęcia i zwiedzić uroczą miejscowość, jaką jest Sottrum. Po udanych sesjach zdjęciowych, wróciliśmy do szkoły, aby opracować fotografie, przygotować kolaż oraz dokończyć „Listy gończe”. Popołudnie spędziliśmy z naszymi rodzinami, które przygotowały dla nas pyszne posiłki i wiele atrakcji.

We wtorek w wyśmienitych humorach dotarliśmy do pięknego, choć deszczowego Hamburga. Zwiedziliśmy miasto i zobaczyliśmy ciekawe zabytki, jednak największe wrażenie zrobił na nas stary tunel pod Łabą. Spacerując nim, nad głowami mieliśmy 15 metrów wody i ogromne statki! Bardzo podobało nam się również w parku miniatur („Miniaturowa kraina cudów”), w którym podziwialiśmy zminiaturyzowane magiczne miejsca.

Kolejnego dnia musieliśmy zmienić nasze plany – było dość zimno i padało. Zamiast zaplanowanej zabawy na świeżym powietrzu, zwiedziliśmy stadion drużyny Werder Bremen – Weserstadion. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsca, które na co dzień są niedostępne dla kibiców oraz poznać historię stadionu. Duże wrażenie zrobiły na nas loże VIPów. Mimo, iż pogoda nas nie rozpieszczała, udaliśmy się do centrum Bremy na spotkanie ze słynnymi czterema muzykantami. Okazało się, że nie każdy z nas zna o nich bajkę. Podziwiając piękne Stare Miasto, spacerowaliśmy i robiliśmy drobne zakupy.

Czwartek przywitał nas ulewą… Jednak po krótkich zabawach integracyjnych (i kształcących – uczyliśmy się niemieckich słówek, a nasi koledzy polskich!) zaopatrzeni w płaszcze przeciwdeszczowe i parasole, wyruszyliśmy w drogę do Worpswede. W schronisku podzieleni na polsko – niemieckie grupy zostaliśmy wyposażeni w GPSy i wyruszyliśmy w teren. Nie wszystkim udało się wykonać wszystkie zadania, ale wszyscy dotarliśmy do celu i odnaleźliśmy skarb – figurkę błotnego diabła. A dodatkowym bonusem było słońce wyglądające zza chmur. Popołudnie spędziliśmy, przygotowując potrawy na wieczorny piknik, na którym spotkaliśmy się z wszystkimi uczestnikami wymiany, rodzinami goszczącymi i nauczycielami. Już tego wieczoru mogliśmy obejrzeć prezentację z całego pobytu oraz przygotowane kolaże. Jak co dzień, był również czas na wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Czas wymiany upłynął tak szybko, że nikt nie mógł uwierzyć, że nadeszła pora, by się rozstać. W piątek pożegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi. Rozstanie było trudne dla każdego z nas, nie obyło się również bez łez. Wspomnienia z tegorocznej wymiany pozostaną na pewno bardzo długo w pamięci wszystkich. Wróciliśmy z nowymi doświadczeniami, z „podszlifowanym” językiem niemieckim i angielskim, i świadomością, że przeżyliśmy cudowny tydzień poznaliśmy fajnych ludzi.

Pozostaje nam tylkoz niecierpliwością i utęsknieniem czekać na kolejne wspólne spotkanie, które już w przyszłym roku w marcu.

Dziękujemy fundacji „Amicis” z Wronek, Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy oraz Nadleśnictwu Krucz – bez finansowego wsparcia tych organizacji wymiana nie mogłaby się odbyć.

A.W.

Nasze wrażenia 😊

Jak dla mnie wymiana była świetna. Rozwinięcie starych kontaktów, jak zawsze nowe osoby, mnóstwo zwiedzania, ciekawe atrakcje. Można było się podszkolić w języku zarówno niemieckim, jak i angielskim. Wszystko odbywało się w przyjemnej atmosferze. Najbardziej brakowało mi chyba lekcji w szkole razem z uczniami z rodzin goszczących, które odbywały się w poprzednich latach. Minusem były też częściowo uszkodzone GPSy podczas gry terenowej.

Kuba

Moim zdaniem ze wszystkich wymian, w których brałam udział, ta była najlepsza. Rodzina goszcząca była przemiła i dobrze się tam bawiłam.

Ola

Byłam pierwszy raz na wymianie i od razu mi się tam spodobało. Dobrze się dogadywałam z Niemkami, z którymi przebywałam na co dzień, czasami nie mogłam ich zrozumieć, ale jak powtórzyły jeszcze raz wolniej to było lepiej. Każdy dzień spędziłam bardzo miło. Codziennie robiliśmy coś innego. W poniedziałek byliśmy w Ratuszu na powitaniu, we wtorek w Hamburgu, w środę w Bremie, w czwartek w Worpswede, no a w piątek - niestety -musieliśmy wracać do domu. Jedynym minusem była pogoda, bo było trochę zimno, ale poza tym bardzo mi się podobało, aż nawet nie chciałam stamtąd wyjeżdżać. Ale niestety wszystko co dobre się kończy. Pożegnanie było najgorsze.

Natalia

Plusy i minusy wymiany

Plusy:

Doskonalenie znajomości języka niemieckiego

Poznanie kultury i zwyczajów panujących w Niemczech

Poznanie mentalności Niemców

Nawiązanie kontaktów koleżeńskich i przyjacielskich

Poznanie kuchni niemieckiej

Możliwość zwiedzenia miast niemieckich i ich zabytków

Poznanie architektury Niemiec.

Minusy:

Jedynym minusem wymiany był zbyt krótki pobyt w tym wspaniałym kraju.

NINA

Plusy:

- poznanie nowych niemieckich osób

- doskonalenie języka niemieckiego/angielskiego

- poznanie kuchni niemieckiej

- zwiedzenie dużo ciekawych miejsc

Minusy:

- na szczęście ich nie było

Jagoda

Wymianę spędziłam bardzo dobrze. Rodzina, do której trafiłam była dla mnie bardzo miła. Czułam się u nich bardzo dobrze Miło spędziłam czas, grając w różne gry i rozmawiając. Według mnie do plusów tej wymiany można zaliczyć to, że uczestnicy zapoznali się z kulturą niemiecką, jak i osłuchali się z językiem niemieckim. Po tym łatwiej na pewno będzie się komunikować po niemiecku. Przez zwiedzanie innych miejscowości poznaliśmy kulturę i ustrój panujący u naszych zachodnich sąsiadów. Myślę, że uczniowie niemieccy również coś z tego wynieśli. Poznali język polski oraz nawiązali nowe znajomości.

Anastazja

Rodzina, która mnie gościła była bardzo miła i wyrozumiała. Bardzo się o mnie martwili. Cały czas pytali czy czegoś potrzebuje. Rozmawiali ze mną, grali w różne gry.  Najlepiej bawiliśmy się po obiadokolacji, która była przepyszna, a po niej zawsze był jakiś deser. Robiliśmy wieczorki gier. Naszą ulubioną gra był chińczyk. Z najmłodszą często się zaczepiałyśmy i udawałyśmy króliczki. Jedzenie do szkoły też dostawałam przepyszne. Jakieś słodycze, wodę i kanapkę, która była tak dobra że więcej bym takich chciała. Trafiłam do bardzo miłej rodziny i cieszę się że tam byłam.

Agata

Jednym z plusów wymiany było m.in. to, że polepszyliśmy swoje umiejętności językowe poprzez rozmowy z naszymi rówieśnikami.

Kolejnym plusem było to, że poznaliśmy nowych przyjaciół, z którymi świetnie się dogadywaliśmy i prawdopodobnie będziemy utrzymywać kontakt.

Minusów wymiany praktycznie brak, jedyną wadą było to, że wycieczka tak szybko się zakończyła.

Ola D.

Na wymianie podobały mi się osoby, które spotkałem oraz to, co się działo. Jedynym minusem wymiany była pogoda, która nie zawsze była dla nas zadowalająca. Gdybym nie kończył w tym roku gimnazjum, na pewno wziąłbym udział jeszcze raz.

Filip