• Motto:

  • Nauka to dar

  • Doceń to

  • Pomyśl o przyszłości

  • już dziś

unitedcasino


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SIGPlusGifDecoder has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/sigplus/core/imagegenerator.php on line 539

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SIGPlusGifEncoder has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/sigplus/core/imagegenerator.php on line 751

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SIGPlusMPEGPosterExtractor has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/sigplus/core/imagegenerator.php on line 892

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_allvideos has a deprecated constructor in /home/coma33/domains/gimnazjumlubasz.edu.pl/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 18

        Młodzi ludzie z Lubasza i okolic po raz drugi otrzymali niepowtarzalną szansę zorganizowania wydarzenia, które na stałe zapisuje się już w historii gminy, szkoły, mieszkańców, a przede wszystkim uczniów.

W dniach od 03 do 05 października 2017 roku gościliśmy w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubaszu 45 amerykańskich trenerów z Kalifornii (USA), którzy pracowali ze 103 uczniami nie tylko z naszej placówki, ale także z uczniami ze szkoły podstawowej w Czarnkowie, Trzciance, z młodzieżą oddziałów gimnazjalnych, a co nas bardzo satysfakcjonuje i cieszy - także z naszymi absolwentami, obecnie uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Czarnkowie.

Opiekunkom projektu: Alicji Łyczykowskiej oraz Agnieszce Wieczorek udało się nawiązać współpracę z amerykańską organizacją non-profit Young Americans, która zrzesza grupę młodych, utalentowanych ludzi, kształci ich w zakresie szeroko pojmowanej edukacji artystycznej: tworzenia muzyki, śpiewu, tańca, gry na instrumentach, aktorstwa. Tym samym przygotowuje ich, aby swoją wiedzą dzielili się z innymi – rozprzestrzeniając wiedzę na temat tego, jak ważny jest rozwój dziecka, właśnie w aspekcie sztuki, ucząc szacunku, tolerancji i zrozumienia wobec różnorodnych kultur, przełamując bariery komunikacyjne, odnajdując nieodkryte jeszcze talenty i budząc w innych tę ciekawość świata, którą tylko edukacja artystyczna może obudzić.

Członkowie Young Americans właśnie w ramach kształcenia młodzieży przygotowali ofertę warsztatów, z którymi podróżują po całym świecie. W ich trakcie prezentują własne dokonania artystyczne, prowadzą zajęcia, na których dzieci zapoznają się z tworzeniem sztuki „od kuchni”. Uczą się pokonywać własną nieśmiałość, występować przed innymi, otwierają się na nowe pomysły. Na zajęciach tych uczniowie zapoznają się z technikami wokalnymi, podstawami tańca, improwizacjami komediowymi, ruchem scenicznym, a także technicznymi aspektami przygotowywania przedsięwzięć artystycznych: oświetleniem sceny i dźwiękiem.

           Przez trzy dni intensywnej pracy indywidualnej oraz w grupach, trwały przygotowania do SHOW, na którym uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty - te ukryte i te, których są świadomi. Trzeciego dnia wspólnej pracy na lokalnej scenie w hali widowiskowo – sportowej w Lubaszu w pierwszym akcie obejrzeliśmy musicalowy koncert, prezentowany przez grupę artystów THE YOUNG AMERICANS, zaś w drugim akcie naszych uczniów i tworzone przez nich w ciągu dwóch dni dzieło - taneczno-muzyczne show, zapierające dech w piersi, powodujące „ciarki na całym ciele” i wywołujące łzy wzruszenia. Hala widowiskowa wypełniona była po brzegi.

Warsztaty te były, są i zawsze będą warte każdego nakładu pracy, ponieważ wartości, jakie niosą ze sobą, są dla naszych uczniów nieocenione. Nie tylko pozwalają im odkryć nowe możliwości, rozwinąć się artystycznie, ale przede wszystkim pozwalają im złamać bariery językowo-komunikacyjne i kulturowe, a także poszerzyć ich horyzonty i otworzyć się na świat w zupełnie inny sposób. Niektórzy z Young Americans gościli w lubaskich domach, co również dawało dodatkową szansę rozmowy czy wymiany doświadczeń.

Całe przedsięwzięcie nie udałoby się, gdyby nie ogromne wsparcie ze strony wielu sponsorów i darczyńców, za co serdecznie dziękujemy!

Już dziś zapraszamy na kolejne warsztaty z młodymi Amerykanami, które są zaplanowane w czerwcu 2019.

Alicja Łyczykowska

Agnieszka Wieczorek

Magdalena Janc -Węglewska

Gimnazjum Lubasz